_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Prosinec 2015

Recept: pizza šneci

28. prosince 2015 v 7:00 | Michaela Vančurová - 19 let |  Krasna.cz
Hledáš inspiraci pro občerstvení na party/letošního Silvestra? Mám pro tebe jeden tip! Je to chutné, je to rychlé a hlavně jednoduché. Hravě to zvládneš i ty a hosté budou tvými výtvory posléze nadšeni.Co budeš potřebovat?
- listové těsto
- kečup
- 10dkg sýru
- 10dkg šunky

Troubu předehřejeme na 180 °C a plech vyložíme pečícím papírem. Připravíme si listové těsto. Někteří dělají domácí, jiní kupují a to dále rozválí a ti největší lenoši si koupí udělané i rozválené. Nejprve plochu pomažeme kečupem (dle uvážení, jak moc kdo má rád).Dále pokrýváme vrstvou sýrů, tak aby se překrývaly. Když by tomu bylo jinak, mohlo by se stát, že se šneci rozpadnou. Na vrstvu sýrů přijde vrstva šunky. Tu můžeš vybrat jakoukoliv, kterou máš ráda. Já osobně preferuji kuřecí debrecínku, ale kdo má rád výraznější chutě, vybere si jinou. Ve fantazii se meze nekladou a až je budeš dělat častěji, budeš se zdokonalovat a vymýšlet různé nové chutě.A teď už přichází na řadu srolování. Rolujeme tu kratší stranu, aby šneci byli pěkně tlusťounký. Nezapomeň mírně utahovat. Když už máme roládu, začneme krájet šneky (asi 1cm široké plátky).Dále už jen posolíme, můžeme přidat i jiné koření (př.: oregano, paprikové koření), pomazat rozšlehaným vejcem nebo nastrouháme navrch sýr a dílo je hotovo! Dáme do trouby. Přesný čas pečení rozhodně není, je potřeba kontrolovat a kontrolovat (zhruba 20minut).Tak co? Vyzkoušíš, vyzkoušela si už?

Znaky toho, že UŽ jsi dospělá.

26. prosince 2015 v 7:00 | Michaela Vančurová - 19 let
"Ach, ty děti, jak rychle nám dospěly", slýchávám často od babičky. Já jsem rozhodla jen tak pro pobavení sepsat pár bodů, které se pro tebe stanou realitou v momentě, kdy dospěješ.


- Přijde ti, že všechno je hrozně drahé a za běžný nákup v Kauflandu platíš přímo miliony. Pak chceš vařit a zjistíš, že nemáš tohle a tohle, pak si zapomněla i na tohle, tamto ti chybí a tohle? To taky nemáš. Proč jen toho potřebujeme tolik a proč je všechno tak zatraceně drahé?

- Těžce vydělané peníze házíš do užitečných věcí. Místo jedné kabelky Guess teď volíš raději pračku nebo mikrovlnou troubu. Na investice do krásy bohužel nejsou peníze a čas.

- Zjišťuješ, že uklizená domácnost neznamená jen utřít prach a vysát… je toho více. A když říkám "více", tak myslím VÍCE a VÍCE. Protože pokud to neuklidíš ty, nikdo jiný to za tebe neudělá, a pak se najednou támhle za ledničkou tvoří halda prachu, špíny a k tomu krásná plíseň.

- Vstáváš v 5h ráno. Dříve sis spinkala až do oběda, teď už se budíš v 5h ráno a nejsi schopna dále spát.

- V noci aniž bys jako rebel byla vzhůru do 3h, jdeš spát, jakmile můžeš. A jo, kde jsou ty časy, kdy si ponocovala. Dnes, když ponocuješ, tak leda pracuješ, a pak zalehneš a jsi mrtvá.

- Dáváš přednost užitečnosti před estetikou. Tato světla pohovka je nádherná, ale bude na ni vidět každá špína, radši zvolíme tu babičkovskou s kytičkami, kde se flíčky ztratí.

- Už netrávíš tolik hodin před zrcadlem. Jen rychle učesat, pročísnout obočí a vyrážíme. Na konturování, tvářenkování a stínování jednoduše není čas!

- Času je méně a méně. Dříve sis stěžovala na čas, ale to si nevěděla ještě, co přijde. Kéž by měl den 48h.

- A nyní jedna vánoční třešnička! Musíš balit sama sobě dárky, protože rodiče údajně nemají čas a ty už víš, že Ježíšek neexistuje. A jelikož vyděláváš, tak se při kupování dárků sama musíš plácnout přes kapsu… nebo raději nakreslíš obrázek?


Tak co ty? Jsi už dospělá?

Tipy na vánoční filmy!

24. prosince 2015 v 1:00 | Michaela Vančurová - 19 let |  Krasna.cz

PŘEJI ŠŤASTNÉ A VESELÉ VÁNOCE!

Hlavně hodně zdraví, štěstí... a co je nejdůležitější? Aby rodina držela při sobě a mohli jsme se koukat na usmívající se obličeje lidí, na kterých nám záleží jako na nikom jiném na světě!


Dnes jsem si pro tebe připravila pár tipů na filmy s vánočním tématikou, pokud bys zrovna neměla nápad, na který se podívat. Vynechala jsem animované pohádky a zvolila jsem poněkud novější filmy z 21. století. Některé jsou moje oblíbené, jiné méně, ovšem přikládám i odkaz na čsfd, kde najdete popisek a recenze na film.


Sundays at Tiffany's (drama, komedie, romantický) - http://www.csfd.cz/film/297963-nedele-u-tiffanyho/prehled/
Vánoční duch (komedie, rodinný, fantasy) - http://www.csfd.cz/film/288829-vanocni-duch/prehled/
Vánoce na draka (komedie) - http://www.csfd.cz/film/272942-vanoce-na-draka/prehled/
Prázdniny (romantický, komedie) - http://www.csfd.cz/film/222523-prazdniny/prehled/
Vánoce naruby (komedie, rodinný) - http://www.csfd.cz/film/168353-vanoce-naruby/prehled/
Zlaté Vánoce (komedie, rodinný) - http://www.csfd.cz/film/271146-zlate-vanoce/prehled/
Vánoční prázdniny (komedie) - http://www.csfd.cz/film/17459-vanocni-prazdniny/prehled/
Ďábelský Santa (komedie, fantasy, horor) - http://www.csfd.cz/film/185830-dabelsky-santa/prehled/ Vánoční anděl (komedie, drama, romantický) - http://www.csfd.cz/film/287009-vanocni-andel/prehled/
Vánoce v Bostonu (komedie, romantický) - http://www.csfd.cz/film/230192-vanoce-v-bostonu/prehled/
Přežít Vánoce (komedie, romantický) - http://www.csfd.cz/film/10228-prezit-vanoce/prehled/
Vánoce bez Santy (komedie, fantasy, rodinný) - http://www.csfd.cz/film/241211-vanoce-bez-santy/prehled/
Cesta za Vánocemi (komedie, drama, rodinný) - http://www.csfd.cz/film/236321-cesta-za-vanocemi/prehled/
Santa má bráchu (komedie, rodinný) - http://www.csfd.cz/film/224183-santa-ma-brachu/prehled/
Otec rodiny (komedie, drama, romantický) - http://www.csfd.cz/film/7585-otec-rodiny/prehled/
Santa je úchyl (komedie) - http://www.csfd.cz/film/38124-santa-je-uchyl/prehled/
Dárek z lásky (drama, romantický) - http://www.csfd.cz/film/189564-darek-z-lasky/prehled/
Vánoční polibek (romantický) - http://www.csfd.cz/film/306252-vanocni-polibek/prehled/

Láska nebeská
V Londýně je mnoho lidí a každý má svůj jiný příběh. Objevuje se tam ministerský předseda, prodavač sendvičů, spisovatel, zkrachovalý zpěvák, snoubenci…bohatí i chudí, smutní i šťastní, otcové i mámy. Jenže tito lidé mají něco společného. A to sice, že vše se točí okolo lásky, která v tento předvánoční čas jen kvete a zároveň způsobuje mnoho vzestupů i sestupů. Ale jak to většinou u takových filmů bývá, tak film končí na Štědrý den, kdy láska zvítězí a všichni jsou společně šťastní.
Filmu nechyběl ani humor! A i když jsem zpočátku měla zmatek v orientování se, tak film se mi líbil.

Vánoční zásilka
To je romantický film s velkou dávkou humoru. Vše se odehrává v období Vánoc. Hlavní hrdinkou je temperamentní záhadná blondýnka, které není cizí smích a umí si života užívat. Věřte mi, že její smích a dětská tvářička vás očaruje. Pracuje na poště, kde odpovídá na dopisy Santu Clausovi. Do ní se zamiluje trochu nudný, obyčejný muž s dítětem, ale od chvíle kdy se políbí se i z něj stává šťastný a veselý. Jeho povoláním je poštovní doručovatel. Jak jejich vztah dopadne?

Čtvery Vánoce
Šťastný mladý pár odjíždí každý rok pryč od svých rodičů a vánočního zmatku, jenže tento rok, kdy letiště bylo díky nepříznivému počasí uzavřeno, musí trávit Vánoce společně se svou rodinou. Jenže jak to udělat, když oba z páru mají rozvedené rodiče? Všechny 4páry by se navzájem pohádali (div nepozabíjeli) a zkazilo by to tak vánoční svátky všem. Brad a Kate tak musí během jednoho dne stihnout oslavit čtvery Vánoce. Zvládnou to?Jaký je tvůj oblíbený vánoční film?


Danajský dar.

17. prosince 2015 v 7:00 | Michaela Vančurová - 19 let |  Zapřísáhlá grafomanka
Četla už jsem mnoho slov o tom, že se nedá jedna kapitola života uzavřít ze dne na den. Uvěřila jsem tomu z vlastních zkušeností, když jsem se několik let v mém poněkud krátkém životě plácala v minulosti. Je potřeba tomu všemu dát čas a až po chvíli si vlastně uvědomíš, že už je to všechno za tebou. Že je to fuč. Že žiješ šťastně dál a posunula ses zase o krok vpřed na cestě životem.

Je to bezpochyby jistý druh umění - tohle pokračování životem; nechat za sebou veškerou minulost a hledět pouze kupředu.


Já si svou "novou kapitolu" uvědomila (nebo spíše přiznala) právě dnes, když píši tyto řádky. Nějak se mi tomu nechce uvěřit. Ptám se sama sebe: je tohle opravdu konec? Už není cesty zpět? Je to zvláštní pocit. Je to zároveň pocit vítězství, vnímám to velmi pozitivně, jakoby opadla veškerá přítěž. Na druhé straně čím hlouběji o tom přemýšlím (a tohle přemýšlení je právě ta CHYBA) lehce… trošku… moc se mi zasteskne po starých časech.
Jako trhlá třináctka prohlížím fotky, na kterých jsem se zdála býti tak šťastná. Vzpomínám. Najednou to na mě míří odevšad. Každá písnička, každý citát, každý obrázek… vše se mi snaží něco naznačit. Proč jsou se vzpomínáním vždy spojené slzy? Slzy doprovázené zvráceným, nicneříkajícím úsměvem. Tohle je komedie. Ta vlna pocitů, které se na mě valí, a já se je snažím ze sebe otřepat.
Málo stačí k tomu, aby se člověk vrátil do čtení (prožívání) starých kapitol života, které se najednou zdají být tak živé a aktuální. Teď konečně vidím, jak důležitá pro mě minulost byla. Stala jsem se silnější, odolnější, možná o něco chytřejší, jistě zkušenější a vytvořila jsem si nádherné vzpomínky, u kterých teď můžu brečet s úsměvem na tváři. Je to DAR! Možná danajský dar, ale dar.

Prázdno. Je to pocit? Jev? Situace? Těžko se to prázdno - místo duše popisuje. Je to vlastně takový stav, kdy člověk nic necítí. Ani bolest, ani potěšení, ani strach, ani štěstí, ani stesk, ani bezmoc… nic. Buddhisté by řekli, že tohle je přesně ten cíl, do kterého máme dojít po osmidílné ušlechtilé stezce -> nirvána.
"JÁ ALE NECHCI NIC NECÍTIT!" Nechci být zamlklá, nenáladová, uzavřená. Chci to vykřičet, chci nadávat, chci brečet. Chci, aby někdo věděl, že se trápím, že mě to mrzí, že to nezvládám, že potřebuji cítit vedle sebe někoho, komu na mě záleží,.. takhle jsem to nechtěla. Nejsem připravena na další kapitolu života, dokud sama neuzavřu tu starou. Neměla jsem nechat ránu otevřenou, protože já sama nesnáším otevřené konce v knížkách.Recept: rafaelo kuličky

10. prosince 2015 v 7:00 | Michaela Vančurová - 19 let |  Krasna.cz
Dnes jsem si pro tebe připravila jeden jednoduchý, levný a rychlý recept. I přestože má všechny tyto superlativy, je k tomu všemu výtečný a věř mi, že se po těchto kuličkách rychle slehne zem, protože já osobně je přímo miluji a mohla bych je jíst pořád (stejně tak mé kamarádky a má rodina)!

Dá se říci, že je to vánoční recept na cukroví, které se však dá dělat po celý rok. Ovšem pokud pečeš každoročně hned několik druhů pamlsků, tak tento může být jeden z nich.