_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Leden 2015

Jak nastartovat metabolismus?

5. ledna 2015 v 7:00 | Michaela Vančurová - 18 let |  Hubneme!
Energie, kterou přes den nespálíme, se nám ukládá a tvoří se z ní tuk. Proto je potřeba si urychlit metabolismus, který zrychlí naše spalování. Ano, jsou tu i šťastlivci, kteří nemusí dělat skoro nic dělat, jedí si, co chtějí, a přesto jsou štíhlí (bazální metabolismus). Pro ty ostatní tu mám pár rad.

Den začneme snídaní!
Tělo začíná spalovat po prvním jídle dne. Jestliže se tedy najíš až na oběd ve 13h, tělo začne až v tuto dobu spalovat. Navíc je dokázané, že vynechanou snídaní zpomalíš svůj metabolismus až o polovinu! Tak proto je snídaně nejdůležitější jídlo dne. Doporučuje se jíst 30min od probuzení. Na snídani si můžeš dopřát například bílý jogurt s ovocem nebo müsli. Důležitá je v tomto čase vláknina a dopřát si můžeš i kofein, který tě nastartuje do nového dne.

Pravidelnost.
Je nutné tělu dodávat energii každé 4hodiny, proto rozhodně nevynechávej svačiny. Pokud tak neuděláš, tělo si začne ukládat zásoby na horší časy, protože neví, kdy opět dostane najíst. Největším jídlem dne by měl být oběd (nezapomeň na bílkoviny a dostatek zeleniny).

Voda, voda, voda…
A co pít přes den? Jedině vodu. Vědci dokonce dokázali, že abys lépe spalovala, musíš vypít denně minimálně 5sklenic vlažné vody.

Svaly spalují více!
Svalová hmota je důležitou součástí pro spalování, protože i v klidu spaluje, na rozdíl od tukové tkáně. Proto neopomíjej cvičení a posilování. Hýbej se každý den, i kdyby to měla být jen procházka. Zvlášť ve škole, když celý den sedíš, by ses měla jít poté projít.

Spánek je důležitý!
Bez zdravého spánku to rozhodně nepůjde. Měla bys naspat minimálně 8h. Lidé, kteří špatně nebo málo spí, můžou být náchylnější k tloustnutí.

Mezi další pomocníky patří proteiny, železo, vitamin D nebo zelený čaj (můžeš jej pít ráno místo kávy)… Naopak si dávej pozor na alkohol, který výrazně zpomaluje metabolismus.
Zpomalený organismus mají nejčastěji dietáři, proto se vykašli na různé zaručené diety, kdy trpíš hladem a raději začni se zdravým životním stylem!

Nejčastější problémy s vlasy!

1. ledna 2015 v 7:00 | Michaela Vančurová - 18 let |  Krasna.cz
Jedna je má moc rovný, další moc kudrnatý, té nerostou, ta nemá objem, té se nelesknou, tak je má celý špatně… žádná z nás nebude asi 100% spokojená. Ale existuje pár tipů, jak se k vysněným vlasům aspoň přiblížit!

Chybí ti objem?
- Prvním základním pravidlem je používání šamponů pro objem vlasů.
- Při fénování předkloň hlavu a foukej vlasy u kořínků.
- Tupírování je velmi zrádný způsob, jak dodat vlasům objem. Dlouhodobě se určitě nedoporučuje a také pozor na ptačí hnízdo na hlavě! Začni vlasy tupírovat od spodních pater. Když je dostatečně natupíruješ až nahoru, horní vrstvu sčesej povrchově zpět. Bude to vypadat přirozeněji.
- Pak tu jsou samozřejmě stylingové přípravky, které ne vždy splňují to, co slíbí. A také je potřeba s nimi zacházet opatrně. Všeho moc škodí.
- Dále tu jsou metody jako: spaní s drdolem, natáčkami, papiloty…
- Pokud tě trápí to, že máš málo vlasů, dnes už to není žádný problém. Stačí si koupit umělé, které si jednoduše připneš a pokud se to udělá šikovně, nebude to vůbec vypadat nepřirozeně.
- Základem je správný sestřih! A to sice sestříhání na patra (což se ale nedoporučuje v případě, že máš příliš dlouhé vlasy… udělalo by to nepřirozené schody).
- Mezi babičkovské metody patří například oplachování vlasů minerálkou nebo dokonce i pivem, na což jsem četla velmi kladné recenze!

Málo lesku?
- Příčinou matných vlasů může být časté sušení fénem, nepříznivé počasí (jako je vítr, slunce nebo výkyvy teplot či přechod ročního období), slaná nebo chlorovaná voda…
- Používej šampony s vitamíny a bílkoviny, které dodají vlasům lesk.
- Důležité je používat kondicionér, ale neuškodí ani čas od času si dopřát masku na vlasy.
- Lesk dodají extrakty z medu a mléka, citronové nálevy nebo emulze například z vajec.
- Nezapomínej na správné vitamíny jako je A, B a zinek.

Vlasy se ti lámou ani nerostou?
- Používej vhodné přípravky pro tvé vlasy. Každý máme jiný typ vlasů, proto pro každého je vhodné něco jiného. Nezapomínej však, že roční období se mění a tvé vlasy jsou vystaveny novým a novým nepříznivým vlivům. Šetřit bys rozhodně neměla na kondicionéru (který bude šetrný k tvým vlasům při rozčesávání) a na vlasových maskách, které by sis měla čas od času dopřát.
- Buď ke svým vlasům šetrná. Což znamená, že bys je neměla zbytečně cuchat, dávat na ně tuny laku, nedři je ručníkem… naopak vlasům prospěje občasná malá masáž kořínků. Ale pouze lehce! Uhlazování by přispělo k tvorbě mazu.
- I vlasy potřebují správnou výživu. Základem je dostatek zeleniny a ovoce. Listová zelenina posílí vlasy, aby se tolik nelámaly. A broskve nebo meruňky přispějí svými vitamíny k zdravým vlasům. Důležité pro vlasy je také železo a proteiny, vitamíny C, B, křemík a síra. Dále máš možnosti v podobě aloe vera nebo jiných olejíčku (kokosový, mandlový, olivový). Samozřejmě nezapomínej na pitný režim!
- Vlasy pravidelně zastříhávej. Jednou za čas zastřihni roztřepené konečky, aby měly šanci vyrůst nové krásné vlásky.
- Vlasům škodí i některé léky (jako třeba antikoncepce, antibiotika nebo léky na hubnutí), časté barvení, peroxidování, tupírování, používání gumiček, které kudlí…