_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Prosinec 2014

Jak trénovat svou paměť?

25. prosince 2014 v 7:00 | Michaela Vančurová - 18 let |  Krasna.cz
Čím jsme starší, tím je to s námi horší, proto bychom měli provádět s naším mozkem cvičení. Takže jak si tedy lépe a na delší dobu zapamatovat?

Asociace:
Abychom si něco zapamatovali, musíme z toho udělat informaci pro nás pochopitelnou a známou. Čím jednodušší, tím lépe si to pak vybavíme."Akrostika" ´= poskládáš větu ze slov, kde první písmenka každého slova jsou pomůckou k zapamatování si nějaké informace/věty/učiva/seznamu. Ve škole nás například učili, jak si zapamatovat římské číslice: "Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města". "Šetři se, osle" 6378 km (poloměr Země). Dále můžeš hledat rýmy nebo vymýšlet příběhy…
Vizualizace:
Co si umíme představit, to se nám lépe zapamatuje. Někdy si můžeme sami navodit fotografickou paměť, když si látku oživíme barvičkami a různými styly písma. Nauč se také využívat svou fantazii na plno. Seskládej si příběh. Co ti to zajímavé slovíčko do angličtiny připomíná? Spoj si učivo s nějakou událostí ze života. K zapamatování si dat a jiných čísel ti opět pomůže představivost (4=židlička, 1=stožár, 5=vozíček)
Dům plný informací.
Představ si svůj pokoj jako celou látku, kterou se máš naučit. Pak ke každé části pokoje přiřaď nějakou informaci, nějaký podnadpis. Pak už stačí jen projít pokojem…
Uč se postupně.
Chce to čas, aby se vám informace uložily. Chce to opakovat postupně a hlavně s pauzami. Nikdy se nesnaž vše si narvat do hlavy rychle a najednou.
Vědci doporučují: "učivo jako celek"
Nikdy se neuč látku kouskovitě. Nemusely by se ti v paměti pak jednotlivé kusy spojit. Raději pěkně navazuj a odvozuj.
Nahlas!
Doporučuje se číst a učit se nahlas. Mnohem snáz si pak informaci vybavíš, pokud ji budeš stále dokola nahlas opakovat. Obzvlášť, když ji budeš mít spojenou s něčím, co se zrovna událo. Např.: "ano, tohle jsem si říkala, když jsem šla na záchod…"
Hraj si!
Na procvičování paměti tu jsou i písničky nebo říkanky, společenské hry (pexeso), křížovky, sudoku a jiné… Neuškodí si čas od času protrénovat mozeček, aby nevyšel ze cviku.

A pokud bys chtěla ještě nějakou pomoc, mám tady pro tebe tip. A to sice Český jazyk a matematika do dlaně pro ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií. Kde najdeš shrnutí učiva, důležité informace… což se hodí i pro ty starší, protože ani já už si dávno nepamatuji vyjmenovaná slova!


Největší módní propadáky!

12. prosince 2014 v 7:00 | Michaela Vančurová - 18 let

Když jdu tak po ulici a vidím některé lidi… chce se mi plakat. Rozmohly se totiž trendy, s kterými spousta smrtelníků (žádných módních guru) neumí zacházet, a pak to dopadá, jak to dopadá. Nepatříš náhodou k jednou z nich?

"Tváře alá Marfuška"
Roztomilé narůžovělé lícní kosti jsou nepostradatelnou součástí make upu každé beauty blogerky. Bohužel jsou tu slečny, které to lehce (hoooodně) přehánějí, až se z nich stávají týrané zmlácené ženy s tváří plnou modřin. Dle mého názoru se tvářenka hodí spíše pro lidi s oválným obličejem, nikoliv s kulatým: ve spojení s nanesením do tvaru kolečka… máme tu Marfušky!
"Ombré bez přechodu"
Na každé škole se vždycky najde slečna, která nebude mít ombré jako ombré, ale prostě půlku hlavy zelenou a druhou půlku třeba fialovou. Vlasy jsou jedny z prvních, čeho si na vás každý všimne, když vás uvidí. Tak proč tak riskovat a sama experimentovat? Nebo to tak chtěla u velmi profesionální kadeřnice?!
"Až moc sladěná"
Kdo řekl, že jeden a ten samý odstín fialové se k sobě hodí? Samozřejmě nějaké to barevné sladění by bylo na místě. Jenže fialové kalhoty, ponožky, tričko, mikina… vše je sice krásně stejný odstín. Ale…
"Přerostlé dítě"
Dětské motivy se znovu vrací do módy. Tričko s Homerem Simpsonem, s Hello Kitty, s maxipsem Fíkem… Když se to umí, opravdu umí, může z toho být pěkná módní pohádka. Když se to neumí a čtyřicetiletá baba se navleče do trička s Hello Kitty. Uf…
"Zakasaný špek"
Ve školce jsem přímo nesnášela, když mi máma zakasávala tričko do tepláků. Dnes je to, přátelé, móda. Ale ne všechnu módu musíš nutně přijmout, ne vše se k tobě a tvé postavě hodí. Dostávají mě lidi, co by si zakasali prostě vše a je jim úplně jedno, jak blbě to vypadá, že na to tu postavu nemají… Kde je soudnost?
"Legíny, legíny, legíny…"
O hezkém zadku v legínách a stylových holkách, které se prostě svou chůzí a stylem umí prodat, by se dalo dlouho a dlouho diskutovat. Tak mi řekněte, proč sakra ještě osoby s ne zrovna štíhlými nohy nepochopily, že průhledné legíny (do kterých si vezmou to nejvíc babičkovské spodní prádlo) nejsou to pravé?!
"Máš monokl nebo stíny?"
Někdy mám chuť se prostě zeptat, jestli dotyčné dal někdo pěstí nebo jestli je to její mistrovské umělecké dílo. Červenohnědé stíny nebudou v některých podáních asi dobrou volbou.
"Mám 3chlupy, tak si 2z nich přehodím na druhou stranu"
Možná ne každý pochopil, co tím chci říct. Pěšinka na prdel se už dnes nenosí. Ovšem čím víc pěšinka na boku, tím líp. Jenže když máš málo vlasů, zůstane ti na jedné straně akorát tak pleška.
"Tupírování jedééé!"
Mám malý objem, nevadí, natupíruji si vlasy… Je jedno, že budou ostatní vidět ty suky ve vlasech a na hlavě se ti usídlí ptáci, kteří postupně nakladou vajíčka… důležitý je objem!
Některé módní trendy v některých podáních se prostě nepovedou… Ale co? Každý svého vzhledu tvůrcem.