_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Leden 2014

Tipy na filmy 3

29. ledna 2014 v 7:00 | Michaela Vančurová - 17 let |  Hubneme!
Určitě všichni znáte ten veget s kamarádkou, kdy si navléknete na nožky chlupaté ponožky, přinesete hromadu kalorií a do toho si pustíme na notebooku romanťárny, komedie atd... Dnes pro tebe mám pár tipů na takové filmy.

Sexy 40
Film, u kterého se skutečně nasměješ. Vtipné hlášky i vtipné scénky rozhodně nechybí a ani konec není tak předvídatelný. Komedie jak má být se špetkou romantiky aneb když se mladý kluk (=chůva dvou ratolestí) zamiluje do čtyřicítky, která mu lásku opětuje. Film není tak úplně ukázkou, že na věku nezáleží, protože dojde i k dlouholetému odloučení, při kterém mladý pětadvacetiletý muž musí dospět na cestách po světě.
Dohazovač
To je jeden z těch filmů, u kterých přesně víte, jak dopadne. Dva se setkají, pohlédnou si do očí a je to jasné. Ovšem stojí tam několik překážek, jako třeba to, že "spřízněná duše" je snoubenka kamaráda. Jenže jak název napovídá, pustí se do toho dohazovač a vše zařídí! Filmem projde několik obrátek, až vše skončí šťastně: žili spolu navěky věků… Slaďárna, která ti nic nepředá a můžeš leda tak závidět.
Osudový dotek
A teď něco z áčkových filmů s dobrou recenzí. Nikdy nepřestanu obdivovat režiséry a scénáristy filmů jako je třeba Vykoupení z věznice Shawshank nebo Prokletý ostrov. To jsou zkrátka příběhy, které tě nenapadnou jen tak během jednoho dne. Závěr bývá obvykle nečekaně překvapivý. Jsou to filmy, u kterých se člověk potřebuje soustředit a najít skrytý význam, svou vlastní myšlenku a pochopit podstatu. Butterfly Effect je film, na který budeš koukat jedním dechem. Hlavní hrdinou je Ashton Kutcher, který se vydává na cestu do minulosti prostřednictvím svého deníčku z dětství. Tento nepochopitelný psychopat tak mění životy…
Kráska mezi muži
Tahle romantická komedie ukazuje, že to, co si myslíme, že chceme, nakonec není tak úplně to, co skutečně chceme. A dokonalý chlap nemusí být zrovna dokonalý. Hlavní hrdinkou je Hilary Duff, která píše článek o mužích v obleku do módního časopisu, najde si tedy práci ve firmě, kde jak říká "je spousta mužůůů". Příběhu nechybí ani vzestupy a pády… Ale jak už to u takových filmů bývá, vše končí šťastně.
Další filmy pro dívky…
PS: miluji tě
Zbouchnutá
Dokonalý chlap
John Tucker musí zemřít
Vlastní pravidla
Yes man
Bláznivá, zatracená láska

Když není na cvičení čas!

28. ledna 2014 v 7:00 | Michaela Vančurová - 17 let |  Hubneme!
Někteří příliš zaměstnaní jedinci údajně nemají čas na cvičení, proto existuje pár aktivit, kterými zahřejete své tělo a možná o tom ani nevíte. Využij veškerý svůj čas pro dobro svého těla i v případě, že nemáš čas.

- Místo výtahu jdi radši po schodech.
- Všude choď svižným krokem (zapomeň na pomalé loudání). Není čas, ztrácet čas.
- I při domácím uklízení (vysávání, utírání prachu apod…) se spalují kalorie.
- Využij čas při sledování tvého oblíbeného seriálu tím, že při něm budeš jezdit na rotopedu, skákat na míči nebo si hrát se švihadlem i pouze s židlí se dají vymyslet všelijaké cviky.
- Využij tělocvik ve škole se vším všudy, je vyhrazen pro cvičení, tak se neulívej!
- Dřepová nebo kliková výzva ti zabere max. 5min denně (začni na 50ti denně a postupně 5každý den přidávej).
- Slyšela jsem i o lidech, kteří se učí při jízdě na rotopedu (prý je to efektivní učení).
- Nákupy jsou makačka (a pak se máme divit, že hezky oblíkané holky jsou i hezky hubené).
- Občas, když si vzpomeneš, zatáhni na chvíli při hodině ve škole bříško… a tak stále dokola procvičuj břišní svaly.
- I chůze na podpatkách na plese je jistým způsobem sport (vždyť jen práce na počítači se rovná -172 kJ)!
- Cítíš se příliš unavená na cvičení? Hloupost! Cvičení ti energii neubere, naopak přidá a ty se budeš cítit akční a zapálená do práce! Není lepší pocit, než po pořádné dřině sprcha.
- 3krát týdně se má prý hýbat… no najdi si čas aspoň jednou týdně pro relax při pilates nebo zumbě, aby tě brzy z práce nebolela záda!
- Nezapomeň v tom shonu pravidelně 5krát denně jíst a dodržovat pitný režim!!!

Jak vidíš, dá se žít aktivní život i bez aktivního věnování se sportu. Ovšem nepočítej s tím, že takovým způsobem života zhubneš.

Nejčastější otázky o hubnutí

23. ledna 2014 v 7:00 | Michaela Vančurová - 17 let |  Hubneme!
Na e-mail mi chodí spousta otázek, které se týkají i právě hubnutí! Odpovídám dle vlastních nasbíraných zkušeností. Každopádně se najdou i ti, kteří souhlasit nebudou.

Už několik měsíců se snažím vykouzlit na břichu pořádné břišáky, ale nedaří se. Dřu, dělám sedy lehy každý den, ale prostě nic. Je možné, že to u mě prostě nejde?
Odpověď: Tento problém má spousta dívek. V prvé řadě je na místě trpělivost. Nic nedostaneš zadarmo, na všechno je třeba trošku času. Jenže spousta z nás si také neuvědomuje, že tuk se v těle spaluje rovnoměrně, nikdy ne jen jedna konkrétní partie. A proto i když chceš zmiňované břišáky, musíš posilovat a cvičit celé tělo.

Po každém cvičení mě šílené bolí celé tělo! Znamená to teda, že cvičím dobře a má to výsledek?
Odpověď: Ráda bych tě vyvedla z omylu, protože takhle to určitě není. Po správném cvičení by tě určitě neměl bolet celý člověk. Důležité je po dlouhém běhu jít na výšlap (jednoduše ještě jedno lehké kolečko pomalým krokem) a po každém cvičení se ještě protáhnout. Neměla bys přepínat své síly, naopak jdi na všechno pomalu. Každý z nás zná ten pocit, kdy po dlouhé době cvičí nebo jednoduše cvičí víc, než má ve zvyku… to pak tělo bolí, protože není zvyklé.

Ráda bych přehodnotila svůj jídelníček v souvislosti s pohybem, ale trošku v tom tápu. Nevím, kolik má co kalorií a kolik sportem spálím. Nemohla bys udělat nějakou tabulku na to nebo tak něco?
Odpověď: Na tabulky tu jsou jiní mistři a já bych jen hledala po internetu a dávala dohromady nějaká moudra profesionálů. Proto tě odkážu na webovou stránku: http://www.kaloricketabulky.cz/, která ti vše vypočítá sama! Poměr příjmu a výdeje… prostě vše. Určitě tuhle stránku doporučuji.

Měřím 160cm a vážím 59kg. Jsem tlustá?
Odpověď: Na tuhle otázku ti nejlépe odpoví výpočet BMI. Jelikož se ti to nejspíš nechce počítat, najdi si na internetu kalkulačku (př.: http://www.rady-hubnuti.cz/ ) a podívej se na výsledek.

Máš otázku? Piš na LejdiiiVanilQa@seznam.cz

Jídelníček v souvislosti s hubnutím

22. ledna 2014 v 7:00 | Michaela Vančurová - 17 let |  Hubneme!
Základem pro hubnutí je samozřejmě se dostatečně pohybovat, jenže právě tomu musíme přizpůsobit i jídelníček. Dnes si tedy probereme CO jíst, KOLIK toho jíst a CO omezit.
Hned z počátku bych chtěla poznamenat: nedávej si příliš vysoké cíle! Hubnutí je dlouhodobý proces, tělo si musí postupně zvykat a nic nedostaneš hned, proto se neciť provinile, když jednou nějakou ze svých zásad porušíš nebo když dlouho neuvidíš výsledek. Chce to silnou vůli!

Denní příděl by měl být ideálně 50 - 60% sacharidů, 20 - 30% bílkovin a 20% tuků.
- zvýšit příjem bílkovin (př.: tvaroh)
- vyloučit jednoduché sacharidy (př.: sladká jídla a nápoje, ovoce pouze dopoledne)
- kvalitní tuky (př.: ryby)
- vlákniny (co nejčastěji jíst zeleninu)
- omezit soli, sůl zadržuje v těle vodu (př.: brambůrky, tyčinky, arašídy)
- vynechání kalorických jídel; uzenin, masných výrobků, fastfood, těžkých smažených…
- ideální tepelná úprava je vaření v páře a dušení
- celozrnné výrobky místo pšeničných (žádné bílé pečivo)
- pitný režim (omezit kávu, alkohol, sladké limonády) - 2l denně
- více menších porcí denně (ideálně 5krát denně)
- pravidelně jíst, v rozmezí 2-3hodin
- nejíst 2-3hodiny před spánkem
- hodinu před cvičením jídlo s kvalitními proteiny (př.: bílky), a pak 45min po cvičení též proteiny.

Jídelníček na den:
Snídaně: Po spánku potřebujeme spoustu energie, a proto i vydatnou snídani. Nemusíš se bát, že přibereš, protože během dne všechny kalorie ze snídaně strávíš. Ne nadarmo se říká, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne! Nastartuj svůj den s bílkovinami, sacharidy… Takže tedy celozrnné pečivo, bílý jogurt, jablko…
Svačinka: ideální je bílý jogurt a odtučněný tvaroh
Oběd: bílkoviny (vejce, kuřecí maso, sójové maso, luštěniny), sacharidy, zelenina, zdravé tuky - měl by být vyvážený + čistý vývar
Svačinka: zeleninový salát, celozrnný chléb
Večeře: čerstvá zelenina, ryby, saláty (bez majonézy)

HLAVNĚ nedržet hladovku! Tělo se bude cítit ohroženo, a proto veškerou potravu uloží do tuků jako zásobu "na horší časy". Samozřejmě se dostaví známí jo-jo efekt.
Důležitá je též psychická pohoda! Buď v klidu, zbytečně se nestresuj a hlavně se směj :)