_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Prosinec 2013

Výběr povolání.

28. prosince 2013 v 7:00 | Michaela Vančurová - 17 let |  Krasna.cz
Výběr povolání je jeden z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Stále to odkládáš, říkáš si, že času máš ještě příliš, a pak najednou máš jen den na to, aby ses rozhodla, kam jít dál, což se bude odvíjet od tvého budoucího povolání.

Uvažuj realisticky.
Spousta z nás má sny. Sny o kariéře zpěvačky, herečky a jiné blbosti, u kterých je malá pravděpodobnost, že zrovna ty budeš vyvolená. Proto odhoď své dětské touhy a začni uvažovat realisticky.
- Máš šanci, že uspěješ?
- Dokáže tě ta práce uživit?
- Uplatníš se někde? Najdeš práci?

Co ti nejvíc jde?
Vše se bude odvíjet od toho, co ti jde nejvíce a co tě nejvíce baví. Tudíž předměty ve škole. Ne vždy známky se rovnají tvé inteligenci. Je spousta géniů, kteří jsou prostě jen líní. Ale potřebuješ silnou vůli a právě tu píli v těch nejdůležitějších předmětech, které tě baví se učit a zajímají tě.
- Který předmět ti jde?
- Který předmět tě nejvíce zajímá?
- Který předmět tě nejvíce baví?

Zjisti o té škole co nejvíc.
Jsou dva proudy, kterými se můžeš vydat. Humanitní zaměření nebo ten zbytek jako je matematika, logika apod…
Pokud už víš obor, kterému by ses chtěla v budoucnu věnovat, zjisti si o té škole co nejvíce.
- Kde všude se dá studovat.
- Co z tebe bude.
- Z čeho se dělají přijímačky.
- Kolik se tam hlásí lidí a kolik berou.
- Ohlasy na prestiž této školy (ano, je rozdíl studovat někde v zapadákově a na Karlově Univerzitě)

Bavilo by tě to?
A na závěr je nutné si uvědomit, že povolání, které si vybereš, budeš po tom dělat minimálně 40 let? Vydržíš u této profese tu denní rutinu, ten stereotyp… Víš jistě, že sezení v kanceláři za stole je to tvoje? Víš jistě, že vcítit se do lidí jako psycholožka dokážeš? Víš jistě, že psát články a knihy dokážeš celý život a nedojdou ti nápady?

Stojí před tebou dlouhá cesta. A ať už se rozhodneš jakkoliv, hlavně si jdi za tím, co skutečně chceš a nenech se ničím ani nikým odradit!

Když ti hlasivky nedovolí promluvit.

16. prosince 2013 v 7:00 | Michaela Vančurová - 17 let |  Krasna.cz

Některé věci bereme jako samozřejmost: jako třeba řeč. Ovšem někdy (hlavně teď v zimě) se rozhodnou hlasivky stávkovat, mlčí a ty jen chraptíš a každé slovo tě zabolí. V tomhle článku ti poradím, jak ošetřit hlasivky, aby sis zase mohla zpívat ve sprše.
Samozřejmě, že více v ohrožení jsou kuřáci a alkoholici, ovšem to neznamená, že to nemůže potkat i tebe. Mě hlasivky zničil streptokok zároveň s hemofilem - 2 ne moc hezké nemoci, které mě neustále připravují o hlas.

Inhalace.
Nejúčinější cesta, jak se dostat přímo k hlasivkám je inhalace (př.: vincentkou). Pokud máš dlouhodobější problémy a čas na své zdraví, podívej se ve svém městě po centru, kde se inhaluje. Bude to chtít časté docházení, ale skvělý výsledek je 100%.
Vincentka.
Ano, to je jeden z těch zázraků, které tě vrátí zpět do formy. Někteří ji preferují kloktat, jiní si k ní přidávají med nebo mléko. V lékárně jsou k dostání i tablety, které ti s ovocnou nebo bylinnou příchutí budou jistě chutnat víc.
Šup do lékárny.
Můžeš si doma cucat všelijaké větrové bombony, ale ty ti nepomůžou tolik, jako homeopatikum určené právě pro hlasivky. Nejznámější je Homeovox, s kterým je valná většina nadmíru spokojená a je volně dostupný v lékárnách za přijatelnou cenu (okolo 90Kč). Dále je tu Panthenol, který beru já, ale nejradši bych jej vyhodila z okna, zahrabala a zapálila, protože mi opravdu není příjemná jeho chuť, ovšem v pomerančové už je to lepší (stojí okolo 50Kč). Pak jsem slyšela o tabletách Imudon a kalciových sirupech…
V lékárně ti s výběrem určitě pomůžou.
Co na krk, co do krku.
Určitě nemusím zdůrazňovat, že teplý zábal na krk je důležitý. Dobré je zavodnění organismu, které prospěje tvým hlasivkám. To znamená: teplý čaj nebo mléko s medem, čaj s šalvěje, horké mléko s koňakem nebo rumem slazené medem (18+), červený svařák…
Kloktat.
Ať už Vincentku nebo šalvějový čaj, kloktat, kloktat, kloktat!
Pozn.: spousta lidí, když ztratí hlas, začne šeptat. Ovšem šepotem se namáhají hlasivky ještě více, a proto raději mluvit jak pakoň nahlas, než si ještě více ubližovat.

Hlasivky jde bez problému ošetřit doma bez pomoci lékaře, ale pokud chrapot trvá déle než 3 týdny, už je něco v nepořádku. Není důležitá jen léčba, když už ti hoří v krku, důležitá je také prevence! A proto dobře se oblíkat, nekřičet a jednat s hlasivky opatrně teď v zimě a na diskotékách.