_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Srpen 2013

Pronásleduje tě jídlo?

13. srpna 2013 v 7:00 | Michaela Vančurová - 16 let |  Hubneme!

Ke štíhlé linii mnohdy nestačí jen cvičit, ale budeš si muset trošku poupravit i jídelníček. To však děláš mnohým z nás problém. Má se jíst 5 krát denně, z toho nejdůležitější je snídaně - což je dobrý začátek pro zdravý životní styl. Ale co dělat, když se prostě nemůžeš ovládnout a chceš si dát tu čokoládu, co ti přinesla babička?!

Lidé mlsají, když se nudí.
Znáš ten pocit ve škole, kdy bys nejradši utekla domů a vyžrala ledničku nebo vykoupila školní automat na oplatky? Zvol aktivní způsob života a mlsat tolik nebudeš. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Znáš dospělí, kteří zapomínají kvůli práci na jídlo? Dávej si bacha.
Udělej si plán.
Ženy jsou od přírody výtečné organizátorky. Udělej si rozvrh s jídelníčkem, který se snaž dodržet. Ze začátku to bude trnitá cesta, ale časem si zvykneš ty i tvé tělo na denní režim. Občas si dopřej něco sladkého, ale nezapomeň tam zahrnout hlavně to zdravé jídlo a svačinky ve stylu salát či bílý jogurt s lupínky.
Zavodni se.
Spousta lidí zapomíná, jak důležité je pít. Místo sladké pochoutky radši chmátni po skleničce se sirupem. Třeba to uspokojí tvůj žaludek.
Nahraď sladké ovocem.
Ovoce je chutné, sladké a zdravé. Proto místo oplatku si vezmi radši jablko. Pochutnáš si stejně dobře.
Žvýkačky.
Ne jen, že při žvýkačkách se prý lépe myslí (dobré do školy) a lezou ti informace lépe do mozku, ale taky ti dávají pocit, že v puse něco máš, že něco jíš, uspokojuje to tvé chuťové buňky.
Nedívej se na pořady o jídlech.
K čemu jsou reklamy na jogurty, čokolády, oplatky atd… ? No aby diváky nažhavili. A když se budeš dívat na pořady o vaření, tak tě hned navnadí na nějakou tu pochoutku.
Odměň se.
Co takhle nové tričko? Řetízek? Prstýnek? Voňavku?

Jídlo není všechno, proto nedovol, aby ovládlo celou tvou hlavu. Nebuď na sebe zas tak krutá, neboj se občas si dopřát něco sladkého.


Deklarace smrti rok 2140

5. srpna 2013 v 7:00 | Michaela Vančurová - 16 let |  Krasna.cz

Název: Deklarace smrti
Autorka: Gemma Malley
Počet stran: 255
Knížku jsem přečetla za 2 dny.
Věková kategorie: 15+
Cena: 140Kč

Obsah: Píše se rok 2140 ve Velké Británii. Byl vynalezen lék na dlouhověkost, jenže má to předpokládaný problém - hrozí přelidnění. Rodiče tedy mohou mít pouze jedno dítě. Pokud se jim narodí druhé v některých zemích je zabito, jinde Přebyteční žijí v Grange Hallu. Jen Vyvolení mají právo žít, Přebyteční mají sloužit, být prospěšní, být Vhodní.
Hlavní hrdinkou je Přebytečná Anna. Nesnáší svoje rodinče za to, že byli sobečtí k Matce přírodě a dovolili, aby se narodila. Už ode dvou let vyrůstá v Grange Hallu, kde ji vnucují myšlenku, že je Nikdo, že nemá právo na život, že je Přebytečná!
V Grange Hallu neexistuje normální život. Děti jsou rozdělení na Malý, Střední a Čekatele. Každý usiluje o to stát se Vhodným a jít k Vyvoleným sloužit. Výchova není žádná pohádka. Výprask a samotka tu jsou na denním pořádku. Přebyteční musí nosit uniformu, jídla málo, elektřinou se nesmí plýtvat, k tomu šikana, zima a učení se vařit, prát, sloužit…
Anna si nepřeje nic jiného než být prospěšná Matce přírodě. Snaží se, dodržuje pravidla. Jenže má tajemství - deníček. Přebyteční nesmí nic vlastnit a už vůbec ne deníček, kde by se vypisovali ze svých pocitů. Přebyteční nesmějí myslet! Proto ho schovává v koupelně za vanou.
Na scénu přichází Petr, který tvrdí, že zná Aniny rodiče a chce ji odvést za lákavým světem mezi přírodu. Anna mu nevěří. Tvrdí, že rodiče nesnáší, že on si vymýšlí, a pokud přece jen mluví pravdu, tak ji rodiče určitě nemají rádi, jinak by ji nenechali se narodit. Petr vidí, jak má Anna vymytý mozek, nemá vlastní názor, je loutka.
Slova se sejdou se slovy a Anna je připravena s Petrem utéct ŽÍT. Na cestě je mnoho překážek, navíc hrozí, že je Chytači vrátí zpět. Ale mají na výběr? Ředitelka chce Petra zabít a to Anna nemůže dovolit, protože ON je její KAMARÁD. Na útěku se schovávají u paní Sharpeové, která je jednou z mála, kteří nesouhlasí se světem plných starých lidí (nejmladšímu člověku teď bylo 60let). K tomu Sheila objevila Anin deníček, který se dostane do rukou ředitelky ústavu.
Na konci příběhu se Anna setkává se svými rodiči, kteří jsou členi Podzemního hnutí a s bratrem Benem. Ředitelka Pincentová zjišťuje pravdu o Petrovi. Jenže Chytači jsou v patách. Bude Anna s Petrem konečně normálně žít? Je tu jen jediná možnost, jak se nevrátit do Grange Hallu - život za život.

Vlastní názor: Je to jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla (už o něčem vypovídá, že jsem ji přečetla za pouhé 2 dny). Zajímavý originální příběh - obdivuji autorku, která tohle zplodila ve své hlavě. Rozhodně doporučuji si přečíst a zamyslet se nad tím, jaký je život dar, proč je potřeba si ho tolik vážit…